האם מותר לקבלני שיפוצים לעשן בבית הלקוח?

לעשן בבית

שיפוץ בבית הוא מבצע מורכב ולא פשוט מהרבה בחינות. פתאום הבית השקט שלנו הופך לאתר בניה בו מבקרים פועלים רבים, אנשי מקצוע וקבלנים לעבודות שונות. הדבר יוצר רעש לכלוך ואי סדר הן בדירה עצמה והן בחדר המדרגות, קומת העמודים והחניה. אל כל אלו הוסיפו גם את הצרכים של מי שעובד על השיפוץ, בכל זאת מדובר באנשים. הם צריכים לעשות הפסקות מדי פעם בכדי להתרענן, לאכול לשתות, לפעמים להשתמש בשירותים וגם, במקרים רבים – לעשן סיגריה. בין אם אנחנו אוהבים זאת או לא, כמעט ולא ניתן לבקש מאד מעשן לשנות את כל הרגליו רק משום שהוא עובד בשיפוץ אצלנו בדירה. המאמר הזה מנסה לעשות מעט סדר בסיטואציה הזו. הוא מיועד הן לקבלנים ועובדים בשיפוצים והן ללקוחות עצמם.

ננסה לתת כאן כמה כללים שימנעו חיכוכים מיותרים וגם יאפשרו עבודה חלקה ונעימה לעובדים תוך התחשבות בסביבה.

עישון נקי – מה זה בדיוק?

בתור מעשנים עלינו להבין שלא כל צורות העישון נתפסות אצל הזולת באותו האופן. עישון בוופורייזר למשל איננו מפיץ ריח כמו עישון סיגריה רגילה. כך גם סוגי הטבק השונים אינם מריחים אותו הדבר ויש ביניהם יותר ופחות חזקים גם למי שבסביבה. עוד אספקט שיש לחשוב עליו הוא הלכלוך שנשאר לאחר העישון וכיצד לצמצמו. ניתן למשל להשתמש במכונת גלגול למניעת לכלוך הנובע מפעולת הגלגול של הטבק. כאשר מגלגלים ידנית, אנחנו נוטים לאבד מעט מהטבק שנופל על הרצפה. זה יכול להוות מטרד למי שאינו מעשן. בנוסף לכך, עלינו לוודא שאנחנו לא משאירים אפר ובדלי סיגריה במקום בו עישנו. עדיף אפילו לא להשאירם בפח הזבל בדירה של מי שאינו מעשן מכיוון שהם מפיצים ריח חזק גם לאחר העישון. הפתרון יכול להיות שימוש במאפרה ניידת שאנחנו לוקחים איתנו. זה צעד מתחשב שגם משדר לצד השני שאנחנו עושים כל שביכולתנו בתור מעשנים לנקות אחרינו.

עישון בעת שיפוץ דירה

קיימים מצבים שונים של שיפוץ. שיפוץ 'קטן' יהיה שיפוץ בו נעשית עבודה על חלק מהדירה בעוד רובה נשאר כמו שהיה. החפצים נשארים בדירה ומפונים רק מהחדר המשופץ. לעיתים, בני הבית עדיין גרים בדירה למרות השיפוץ. במקרה כזה, נמליץ לעשן רק בהפסקות העבודה ורק מחוץ לבניין ובמרחק ממנו. יש לזכור שבית דירות מורכב מדיירים רבים בעלי רגישויות שונות לדברים שונים, בוודאי לעישון. עישון שלנו כקבלני עבודה יכול לגרום למתחים ואף יותר מזה בין השכנים. לכן ההקפדה על עישון מרוחק מהדירה והבניין. במידה ובני הבית מעשנים, ניתן לבקש רשות לעשן בדירה גם כן. נסו להימנע מניצול יתר של האישור אשר קיבלתם. גם אנשים מעשנים לא רוצים לשהות כל היום בסביבה מעשנת ולא רוצים שדירתם תהיה מקור עשן רב לבניין כולו.

בעת שיפוץ כללי של הדירה, כאשר הדיירים לא גרים בה ובלאו הכי יש הרבה לכלוך וריח בניה חזק, ניתן לעשן גם בדירה עצמה, כל עוד זהו המצב. היינו ממליצים לבקש רשות בשביל לשמור על יחסים תקינים עם מזמיני העבודה. כמו כן, צריך להתחשב ולא לעשן על יד דירות השכנים או כל אדם אחר שאיננו קשור לשיפוץ.

 

בכל מצב של ספק שמתעורר, יהיה זה הקבלן עצמו שצריך ליזום ולבקש אישור או פשוט להתרחק ולהרחיק עובדים מעשנים ממקום העבודה, מהדיירים ומהשכנים. בסוף היום יש כאן יחסים ברורים ומוגדרים של לקוח מול נותן שירות שצריך להתגמש.