שיפוץ מצבה: מה צריך לצפות מחברת המצבות?

שיפוץ מצבה

ישנם בעלי מקצוע שהיינו מעדיפים שלא להזדקק לשירותיהם. בהגדרה זו כלולים כמובן גם בוני ומחדשי מצבות. מי שמוצא את עצמו כלקוח של שירות חידוש או שיפוץ מצבה נמצא במצב נפשי לא קל בו הוא או היא צריכים לטפל בקבר של בן משפחה יקר או חבר טוב שכבר אינם בין החיים. מכאן נובע שחברת המצבות צריכה להיות רגישה כלפי הלקוחות ולגלות אמפתיה כלפי הלקוחות. ריכזנו בעבורכם את כל מה שצריך לצפות מחברת מצבות מקצועית בעת שיפוץ מצבה.

הצורך בשיפוץ מצבות

מצבות בארץ בנויות בדרך כלל משלושה סוגי חומרים שונים: אבן גיר, שיש וגרניט. לכל אחד מהחומרים הללו יש קצב התיישנות והתבלות שונה. בחברת מצבות ביאזי ובניו יודעים לספר לנו שאבן הגיר מתבלה במהירות הגבוהה ביותר. בתוך שנים ספורות, היא תקבל מעין צבע שחרחר שהוא למעשה פטריה. השיש עמיד יותר ולאחר עשר עד חמש עשרה שנים הוא יתחיל לקבל כתמים צהבהבים. הגרניט הוא החומר היקר ביותר וגם העמיד ביותר לאורך שנים. בין הגורמים לשחיקת מצבות אנו מונים:

  • משקעים שונים – גשם, ברד ואפילו שלג במקומות הרלוונטיים.
  • אבק וזיהום חלקיקי שקיים באוויר ומשפיע על חומציות האבן.
  • שינויי טמפרטורה קיצוניים ולעיתים קיפאון של מים.
  • שקיעה של הקרקע עליה מוצבת המצבה.
  • שורשים של צמחים שלאורך שנים מזיזים את אבני המצבה.

כיצד משפצים מצבות

תהליך השיפוץ עצמו נחלק לשתי דרכי פעולה עיקריות. ניתן לבצע שיפוץ כולל של כל המצבה בהליך של רחיצה בלחץ מים, ליטוש, איטום והברקה של המשטח עם האותיות. לחילופין, קיים הליך זול יותר של שיפוץ רק של לוח האותיות.

במקרים מסוימים נדרש פירוק מלא של המצבה ושיפוץ של כל חלק בנפרד לפני הרכבתה מחדש. זה יכול להיות כתוצאה מתזוזה של הקרקע בגלל שורשי צמחים למשל. ייתכן כי הבנייה וההצבה המקורית של המצבה לא הייתה טובה ונדרשים כל מיני חיזוקים. אלו יכולים להידרש בעיקר כאשר קיימת אבן ראש שעומדת לגובה. היא מצריכה חיזוקי פלדה פנימיים וכאשר אלו אינם קיימים, יש להוסיף אותם.

שיפוץ וצביעה מחדש של האותיות הוא תהליך נוסף בשיפוץ מצבה. לאחריו, מגיע שלב הסילר, שכבת איטום המגנה על האבן למשך עד כשנה. לבסוף ניתן להוסיף גם ווקס שנותן מראה מבריק לטווח של כחודש עד כמה חודשים בודדים.

טיפים לתחזוקה

חברת שיפוץ מצבות אמינה תדע לתת ללקוחותיה גם טיפים והוראות לתחזוקה נכונה של המצבה. ניתן למשל למרוח שכבה של אותו סילר מיוחד בכדי להאריך את חיי המצבה. את המריחה יש לבצע פעם בשנה. אחריה ניתן כמובן גם למרוח ווקס ככל שהדבר יידרש.

עוד פעולה שניתן לעשות היא צביעה וחידוש אותיות ברמה מסוימת בעזרת צבע שמן מיוחד וסקרייפר – סכין שמגרדת את השאריות לאחר הצביעה. נציין שכאשר חידוש האותיות והמשפטים על המצבה נעשה על ידי חברה מקצועית, הוא יעשה באמצעות צבע אפוקסי שהינו צבע יותר עמיד אך גם מאד מורכב לתפעול.

תיאום ציפיות עם חברת שיפוץ המצבות

בעת הזמנת העבודה, חשוב מאד לתאם ציפיות באשר לתוצאות הסופיות. שיפוץ מצבה יכול להביא לתוצאות יפות אבל המקרים רבים הוא לא ישיב את המצבה לצבע ולמצב המקורי שלה. חשוב להבין מה עומד להיות התהליך בעיקר כי הוא משלב ליטוש של האבן שגורע ממנה חומר וצריך להיעשות באופן מושכל.

לבסוף, צריך להבין ששיפוץ מורכב של מצבה יכול לכלול פירוק מלא, ניקוי, שיפוץ וצביעה והרכבה. כל זאת, על חברת המצבות להסביר ללקוח ולשתף אותו בהליך, תוך גילוי אמפתיה והקשבה לרצונותיו של הלקוח.