איך מתכוננים לקראת שיפוץ הבית?

איזה כיף – קיבלתם החלטה, פניתם אל קבלן שיפוצים ועתה פשוט מחכים, מחכים שהקבלן ואנשי העבודה יגיעו ויתחילו במלאכה: יהפכו את המצב הקיים למצב הרצוי, כך שללא ספק יש למה לצפות. עם זאת מה עושים בינתיים? מה ניתן לעשות מרגע סגירת הפרטים הקטנים ועד לרגע הופעת העובדים אצלכם בסלון? ובכן אפשרי לקחת תמונה של המצב הקיים (ולו עבור ההשוואה המשמחת שתתרחש לאחר מכן), אך גם קיימים דברים נוספים.

שיפוץ הבית

חוזה

אומנם כבר סגרתם פרטים אחרונים עם שיפוצניק בעל רזומה, אך אין לאפשר לו להגיע לביתכם לפני שנחתם חוזה עבודה מסודר, ועל כן הימים שלפני השיפוץ מהווים הזדמנות חשובה לעבור על החוזה כראוי. מה מומלץ לבחון? שמופיעים שלבי תשלום (בהתאם לקצב התקדמות הפרויקט), ביטוח לעובדים, סעיף אי עמידה בזמני השיפוץ שהוגדרו מראש (בהנחה והקבלן מתעכב הוא יאלץ לשלם סכום כספי עבור כל יום שבו הפרויקט מתעכב), ואף יש לבדוק האם כלול סעיף חריגה (מאפשר לקבלן לחרוג עד כ 7% מסך התקציב).

בררו אם מגיע לכם פטור מתשלום ארנונה

הזמנתם שיפוצניק והוא הבהיר לכם שלא תוכלו להמשיך להתגורר בבית במהלך השיפוץ, ולו כי עומדים לשבור קירות, להרים את הריצוף וכדומה? ובכן ישנו מצב שמגיע לכם פטור מתשלום ארנונה עבור תקופת השיפוץ! כיצד ניתן לנצל זאת? זה הזמן האידאלי לבחון את הדברים – התחילו מפנייה לעירייה.

שופינג

לאחר שיפוץ של דירה, הרבה פעמים מתעורר צורך לרכוש ריהוט חדש וציוד משלים. מכאן שלצד אריחים, אביזרי פרזול ומוצרי סניטציה, גם ייתכן שתרצו לרכוש שטיח, הדום, כוננית משלימה וכדומה. בנקודה זו נציין שבאופן כללי מוטב לחכות, אך גם אם עוד לא מומלץ לרכוש את השטיח הרצוי (יתמלא באבק), זה כן הזמן לבחון אלו אופציות קיימות, אלו מבצעים חובה לנצל וכיצד ניתן להשיג הנחות. מדוע לפעול כבר מעכשיו? כי ידוע שהקניות הטובות ביותר מבוצעות במצב רגוע.

התארגנות מחדש

אם אתם מתכוונים להמשיך לגור בבית בזמן השיפוץ, מוטב להיערך בהתאם. זה הזמן לבחון איפה כולם יישנו, יתרחצו וכדומה. עוד נציין שמוטב להכין כיסויים לחפצים (על מנת לשמור מבלאי ואבק), להזיז מיקומים של רהיטים ואף לוודא שכל מה שנחוץ עבור התנהלות יומיומית יהיה זמין, ובהתאם למגבלות למצוא מראש פתרונות. כך למשל אם המטבח עומד להיות מושבת, זה הזמן לברר איזו רשת פיצה יוצאת במבצעים, או לחלופין להכין אוכל חם ולהקפיאו.

תכנון תקציב

הרבה אנשים עורכים רשימה מסודרת של סך ההוצאות האפשריות ובהתאם מחליטים מהו סכום התקרה שאותו הם מייעדים עבור השיפוץ, אך הרבה יותר אנשים מגלים שהעלות הצליחה להפתיע – יקרה ב 20% מהמצופה. אי לכך מראש היו מוכנים לחריגה בתקציב ומנקודה זו תקבלו החלטות משלימות.

היום שאחרי!

לבסוף נציף את העובדה שרבים מהאנשים שמשפצים את הבית קולטים רק בתום השיפוץ שיש מגוון נגזרות כספיות שלא נצפו מראש. כך למשל ראוי לקחת בחשבון שהשיפוץ יצריך הזמנה של חברת ניקיון, ששיפוץ המטבח יעלה את ערכו ועל כן בעת השכרת הדירה יתאפשר לדרוש יותר, שהתקנה של דק תקשה לשטוף את הרצפה ועל כן מוטב לרכוש שואב אבק מתקדם, שצביעה של קירות הבית בגוון חדש תצריך להתאים את הווילונות הקיימים וכדומה. מכאן שזה הזמן לעצור ולבחון את סך המשמעויות העתידיות ולהיערך כראוי – כל עוד אין לחץ, אין רעש ואין אבק בכול פינה.