נכס נדל"ן: דברים שחשוב לדעת

רבים מאתנו שמחזיקים בצד סכום כסף נזיל מחפשים אחר אפיקי השקעה מניבים, חכמים ואם ניתן אז גם בטוחים, כך שרבים מוצאים את עצמם משקיעים בנכס נדל"ן, אם כי באמת מדובר בהשקעה חכמה ואם כי מדובר בהשקעה שמסבה שקט נפשי. מכאן שאם גם אתם חושבים להשקיע בנדל"ן יש כמה דברים שעליכם לקחת בחשבון טרם ממהרים לסגור עסקה, ופה נעניק לכם מספר טיפים יעילים ונציף מספר עובדות שמוטב שתכירו. נשמע מעניין? נשמע בעיקר כלכלי!

מס השבחה

רבים חושבים לרכוש נכס שנראה רע ולערוך בו מגוון שיפוצים – להשקיע בו בעיצוב פנים ופשוט למכור את הנכס הלאה בעלות הרבה יותר גבוהה. ובכן אם גם אתם משחקים עם המחשבה, כדאי שתכירו את הביטוי מס השבחה. מדוע? מדובר בסוג של מס שנדרשים לשלם בעקבות השבחת הנכס, כאשר ההיטל מגיע ל50% מסך ערך ההשבחה ויש לשלמו רק לאחר מכירת הנכס או רק לאחר ניצול הזכויות. כמו כן, באופן כללי לא כל פעולה נכללת, אך פעולות כמו הוספת קומה, פיצול דירה, או סגירת מרפסת בהחלט עשויות להיכנס למשוואה.

נכס נדלן- דברים שחשוב לדעת

עריכת הסכמים מושכלת

לא פעם קורה שאנשים משקיעים נכונה, אך בסוף מגלים שמבחינה חוקית הם לא זכאים לממש את העסקה, ולו כי הם התבססו על הסכמים בע"פ. מכאן שחשוב לוודא שכל הסכם מוסדר כראוי – כתוב וקביל, ועל כן גם אם נדרשים לשלם לעו"ד שיעבור על הדברים, הרי שהתוצאה בהחלט שווה.

היו ערים לעמלות

תמיד ראוי לבחון האם קיימות עמלות נלוות וסמויות, האם מבינים עד הסוף מהי משמעותה של אותה עמלה ואף ראוי לוודא שהסוכנים שמלווים אתכם אינם מחזיקים באג'נדות צדדיות (ורווחיות עבורם). מסקנה? תמיד תשאלו שאלות ותקבלו החלטות מושכלות ושמושתתות נתונים מוצקים.

תכננו מראש תוכנית מעקב

חברתם לסוכן ואתם עומדים לרכוש נכס נדל"ני? תוודאו מראש שאתם יכולים לעקוב אחת מצב ההשקעה באופן מודע ושקוף לכל אורך הדרך, משמע גם צריך לבנות תוכנית ניהול עבור ההשקעה וגם צריך להבין מראש כיצד עומדים לעקוב אחריה. מכאן שאם עומדים לסגור פרטים מול סוכן או יועץ עסקי, תעלו מולו את הסוגיה עוד בהתחלה, כך שמערכת היחסים המשולשת (אתם הנכס והגוף המלווה) תממש את עצמה על הצד הרווחי ביותר, כאשר לכל אורך הדרך היו זהירים ואל תהססו לשבת על הגדר וללמוד מטעויות של אחרים.

ליווי מקצועי

לסיכום נציין שהשקעה בנכס כרוכה בהוצאה של סכומים גדולים, בענייני מיסים, בהתנהלות משפטית, בבחינת מצב הנכס, בפריסת תשלומים וכדומה, ועל כן חשוב להתנהל לצד יועצים מקצועיים שמתמחים בשוק הנדל"ן, כך שבהחלט שווה למצוא חברה אחת שמעניקה את סך השירותים הנלווים. מכאן שאין צורך להפוך למומחים בתחום ולתשאל חברים ומכרים, אך כן צריך להפעיל שיקול דעת בריא, לבחון את השטח ולקבל סיוע מקצועי.