פריזמות: מכשירי מדידה שאתם חייבים להכיר!

פריזמות

המילה פריזמות עשויה להשתייך לכמה עולמות תוכן שאתם חושבים עליהם עכשיו – משקפי ראייה, תוכנות מחשב ועוד. במאמר זה נעסוק בנושא פריזמות בהקשר של בנייה, מדידה וקיבוע ונסביר בדיוק מה הוא תפקידן ושימושן של הפריזמות.

פריזמות – מי אתן?

אז פריזמות הוא סוג אחד מתוך סוגים רבים של מכשירי מדידה גיאודטיים למדידה. יעוד המכשירים הוא למדוד, לסמן ולקבוע נקודות במרחב. מדידת נקודות מתקיימת בניווט מטוסים למשל, סימון של גבולות, מיקומים של גשרים ועוד.

מכשירי המדידה הגיאודטיים מדויקים כל כך עד כדי שהם מאפשרים מדידה עד אפילו לרזולוציה של מ"מ, זאת כאשר המדידה מתבצעת באמצעות מיקומו של המכשיר בנקודה כלשהי. חשוב להקפיד שהנקודה הזו תהיה ממוקמת בין שתיים או שלוש נקודות אחרות שמראש ידועות לכם. בצורה זו המדידה של המיקום היחסי של מכשיר המדידה תהיה הרבה יותר מדויקת.

סוגי פריזמות

בשוק יש המון סוגי פריזמות, כעת נתמקד בשתיים מהן: פריזמות 360 מעלות וכן פריזמות מיני. מאפייניהן של פריזמות מיני הינם החומר ממנו הן מורכבות – מתכת בצבעים של אדום ושחור, קוטרה הוא 25.4 מ"מ, וקבוע פריזמה הוא 0/30 מ"מ.

פריזמות 360 מעלות להבדיל הן פריזמות שבנויות לפנות לכל כיוון באותו הרגע. פריזמות מסוג זה נועדות לעבודה מול כל סוגי המכשירים, כולל רובוטים ועוקבים. מבחינת גודל פריזמות 360 מגיעות בגדלים שונים, וחשוב לציין שבגדלים הקטנים משמשות הפריזמות לעבודות מדויקות ביותר.

סוגי פריזמות נוספים שקיימת בשוק הם פריזמות עין החתול, פריזמות טופקון 360 ועוד.

איך מודדים באמצעות פריזמות?

אם בעבר היה צורך בשימוש בדיסטומט שממולו ניצבת הפריזמה, המכשיר היה שולח קרן לכיוון הפריזמה וקיבל בחזרה קרן, היה צורך במדידת ההפרש ובהתאם לכך לקבוע מרחק – הרי שהיום התהליכים פשוטים יותר בהרבה.

הפריזמות המתקדמות שבשוק מאפשרות מדידה בצורה איכותית ומקצועית מבלי סיבוכים מיותרים. פריזמות היום מיוצרות מחלקים איכותיים ביותר, מצופות בציפויים אופטיים וניתן להשתמש בהן בכל סביבה, גם כזו בעלת תנאים מורכבים וקיצוניים ביותר.

פריזמות היום עמידות לטווח הארוך יחסית, זאת במידה ואתם שומרים עליהן כראוי, וכן מביאות תוצאות מדויקות באופן מופתי.

איך יודעים אילו פריזמות מתאימה לי?

היות ובשוק קיימים המון סוגי פריזמות שונים, אתם צריכים לדעת בדיוק מה אתם צריכים. לפני קניית פריזמות חשבו היטב על תהליך העבודה שלכם – מה בדיוק הצורך שלכם? אילו תנאי שטח מצפים לכם בעבודה? האם פריזמות קטנות יספיקו או שמא יש להצטייד בפריזמות גדולות?

ככל שתדלו יותר פרטים על העבודה העתידית שלכם בפרויקט, כך תוכלו להתאים את הפריזמות שלכם בצורה המדוייקת ביותר. בנוסף, הקפידו על רכישת פריזמות חדשניות בעלות מאפיינים חדשים ומקצועיים. רכישת פריזמות ישנות עלולה לעכב את תהליך העבודה ולמנוע הגעה להישגים מדויקים.