איך מקימים פרויקט שיפוץ בתים בהתנדבות?

אין ספק בכלל כי רוח הנתינה והדאגה לחלשים ולנזקקים שבינינו היא חלק בלתי נפרד מהדי אן איי של העם הישראלי. מאז ומתמיד, כמעט בכל אחד מאיתנו נטועה רוח התנדבות ועשייה למען האחר וזה משהו שהוא כבר מרכיב תרבותי בלתי נפרד בחיים שלנו. יתרה מכך, נראה כי מאז עידן הרשתות החברתיות, כל התחום הזה הפך להיות ממוסד ורחב הרבה יותר, כאשר אנשים קוראים לזולת לבוא ולקחת חלק בפרויקטים שונים למען הקהילה. אח מסוגי הפרויקטים הכי מרגשים שקמו בשנים האחרונות הוא שיפוץ בתים של אנשים בהתנדבות. לרוב מדובר על בתים של ניצולי שואה, עולים חדשים ואנשים מאוכלוסיות מוחלשות שידם אינה משגת ולא יכולים לדאוג לעצמם לסביבת מחייה ראויה, והרבה פעמים אפשר לראות בתים שמצביעים ממש על תת תנאים. על כן, הפרויקטים הללו נותנים מענה בהחלט מצוין וזאת פשוט דרך נפלאה לתת מכל הלב למען אחרים. אם גם אתם מחפשים דרכים לתת לקהילה וחושבים על הרעיון הזה, אנו רוצים להסביר בקצרה איך להקים כזה פרויקט.

איך מקימים פרויקט שיפוץ בתים בהתנדבות?

גיוס כספים

יכול להיות שמדובר על האתגר הכי גדול בתהליך כולו, אבל במרבית המקרים כאשר אתם מסבירים כראוי על המטרה החשובה, תוכלו למצוא לא מעט ארגונים ותורמים פרטיים שישמחו לסייע לכם. חשוב לדעת איך למצוא תורמיםה מפני שהרבה פעמים תהליכי השיפוץ השונים הם לא זולים כלל וצריך לשלם על חומרים וכן לשלם לבעלי מקצוע ברוב המקרים. אפשר לפנות לעמותות העוסקות בתחום ולבקש מהן תרומה, לפתוח קמפיין גיוס המונים ולבקש עזרה מהציבור הרחב במימון הפרויקטים, וכן שווה לפנות לרשות המקומית בה אתם רוצים להקים את הפרויקט ולבחון את האפשרות של סיוע מצדה. הרבה פעמים הם יוכלו לסייע ולקשר אתכם למשרדים ממשלתיים שעשויים לעזור גם הם.

מציאת בתים לשיפוץ

כעת לאחר שהצלחתם לגייס את הסכומים הדרושים, אפשר להתחיל ולחפש בתים לשיפוץ. יש כל מיני דרכים לעשות זאת והשלב הראשון שכדאי לעשות הוא לפנות שוב לגורמי הרווחה ברשות המקומית בה אתם רוצים להקים את הפרויקט. פעמים רבות העובדים הסוציאליים ברשות יוכלו להכווין אתכם בקלות לאנשים שזקוקים לשיפוץ הזה ואפילו ישמחו לתווך ולפנות אליהם בשמכם או אפילו להתלוות אליכם. בנוסף אתם יכולים בהחלט לחפש את הבתים הללו בעצמכם – לפרסם פוסטים בקבוצות פייסבוק, לפנות לאנשים שאתם מכירים שעובדים עם אוכלוסיות מוחלשות או אפילו לעשות סיבוב בשכונה ולהכיר בעצמכם אנשים שאולי ישמחו להושטת יד. לא משנה אם תיקחו בית שלם לשיפוץ או אם תשפצו את המטבח או תשפצו את חדר השינה, תוכלו למצוא את הבתים המתאימים שצריכים את זה.

לאחר שתמצאו את הבית הראשון שלכם אפשר לצאת לדרך, אבל כמובן שזה לא משהו שאפשר לעשות לבד וכעת צריך לדבר על גיוס מתנדבים.

גיוס מתנדבים

לפעמים השיפוצים הם לא מורכבים מדי ולעתים יש עבודות רבות שכולנו יודעים לעשות כמו צביעת קירות, ניקיון של הבית וכן הלאה. מומלץ למצוא מתנדבים שיעזרו לכם עם זה והדרך הטובה ביותר לגייס מתנדבים כאלו כיום היא דרך הרשתות החברתיות ובפרט קבוצות הפייסבוק של אזור המגורים שלכם. אם אתם צריכים גם בעלי מקצוע מומחים כמו חשמלאים או אינסטלטורים לצורך העניין, שווה לפרסם את הפרויקט שלכם ויש סיכוי לא רע שתמצאו גם כאלו שישמחו לתת את השירותים שלהם בהתנדבות או במחירים נמוכים משמעותית מהמחירים הרגילים.

לסיכום הדברים – מדובר באחד הפרויקטים המרגשים ביותר שמחברים את הקהילה יחד ומסייעים לאנשים שגרים בתנאים ירודים. כל אחד מאיתנו יכול להוביל בקלות פרויקט כזה באזור מגוריו ואם זה משהו שמדבר אליכם אנו בהחלט ממליצים לצאת לדרך.