המדריך לעצמאיים: כל מה שצריך לדעת במקרה של תאונת עבודה

נפגעתם בתאונת עבודה ואתם מוגדרים כעצמאיים? בדרך לקבלת הפיצוי תידרשו לעבור לא מעט שלבים בדרך. מהם? להלן הפרטים.

תאונת עבודה: כל מה שרציתם לדעת וחששתם לשאול

בשנים האחרונות מתרבים הדיווחים בתקשורת אודות תאונות עבודה. מדובר בתאונות נפוצות אשר מתרחשות באופן תדיר, כאשר התאונה עצמה עלולה להוביל לאובדן כושר עבודה חלקי או מלא. אצל ציבור העצמאיים מדובר במכה כמעט אנושה, בשל העובדה כי קיימים הבדלים תהומיים בין ציבור העצמאיים לבין ציבור השכירים בישראל הגורמים לכך כי רבים מהעצמאיים אינם מקבלים את הפיצוי שמגיע להם. עצמאיים נתקלים בקושי רב להוכיח כי אכן מדובר בתאונת עבודה בשל היותם עצמאיים שלרוב עובדים מהבית, ולכן אין עדים למהלך התאונה. במידה ונפצעתם בתאונת עבודה ואתם שואלים את עצמכם למי לפנות במקרה תאונות עבודה, חשוב לדעת כי אנשי מקצוע הכוללים בין היתר עורך דין המתמחה בתחום הנזיקין כמו גם רואה חשבון הם הגורמים אליהם נדרש לפנות. מהם השלבים אותם תידרשו לבצע לאורך הדרך? להלן הפרטים:

תיעוד

 השלב הראשון הוא לבצע תיעוד של כל מהלך התאונה כולל מסמכים רפואיים המאששים את היקף הפגיעה ואת עצם התאונה באמצעות התיק הרפואי שלכם המהווה ראייה מרכזית בהגשת תביעה לצורך הכרה. אם היו עדים במקום, רצוי לקחת מהם מספרי טלפון לצורך מתן עדות אשר היא בעלת משקל בכל הקשור לקבלת תמלוגים, לצורך הוצאות מחייה לאחר התאונה.

מילוי טפסים בעבור ביטוח לאומי ויצירת קשר עם רואה חשבון

צריך לקחת בחשבון כי מדובר בהליך בירוקרטי לצורך קבלה של פיצוי, ולכן השלב השני הוא להיכנס לאתר של המוסד לביטוח לאומי ולמלא את טופס 283/בל המיועד לצורך דיווח על אובדן כושר עבודה בעקבות תאונה. בשלב הבא, צרו קשר עם רואה החשבון שלכם ובקשו אישור לגבי גובה הכנסה בשנה הקודמת, והחתימו אותו על המסמך. לאחר שהחתימה ניתנה השלב הבא הוא לגשת לרופא שטיפל בכם ולקבל ממנו אישור על אי כשירות בעבודה. בסיום, הורידו מהאתר של ביטוח לאומי את טופס בל/211, ובסיום נדרש להגיש את המסמכים לסניף ביטוח לאומי הקרוב למקום מגוריכם.

מתי ניתן לראות את הכסף בבנק?

עצמאיים מקבלים מביטוח לאומי דמי פגיעה בעקבות התאונה רק החל מהיום ה 13, ועד למקסימום של 91 ימים וזאת רק על סמך אישור מחלה בעקבות התאונה. לאחר מכן נדרש להתייצב בוועדה של הביטוח הלאומי לצורך קביעת אחוזי נכות וגובה הפיצוי, בהתאם להכנסה החייבת ותשלום מקדמות. חשוב לציין כי דמי הפגיעה לא יעלו פי 5 מהשכר הבסיסי, כאשר לא פעם התביעה לא מוכרת ולכן נדרש להגיש ערעור לבית הדין לעבודה, ועל כן ליווי מצד עורך דין הוא חיוני לצורך השלמת התביעה לשביעות רצונכם.