כשההורים מזדקנים: כך תשפצו את השירותים ותהפכו את החלל לנגיש

יום אחד זה קורה, קולטים שאנו הילדים צרכים לחשוב על טובת ההורים המבוגרים. אומנם מדובר בתהליך הדרגתי, אך תמיד הרגע שבו עלינו לפעול מפתיע וכואב בו זמנית, כי כל אחד רוצה את הטוב ביותר עבור ההורה הפרטי שלו ומבין שלא מעט מרמת הבטיחות תלויה בעזרתו, ופה נציין שבין היתר חשוב לוודא שחדר השירותים מותאם לצרכים החדשים, ואם נציף את הנתונים, נמצא שמרבית מהנפילות של בני הגיל השלישי מתבצעות בחדר השירותים. 

גורמים שראוי לקחת בחשבון

כאשר עומדים לשפץ את חדר השירותים של ההורים המבוגרים, יש להתחשב בארבעה גורמים: באופן שבו ההורה מתנייד (ובאופן שבו הוא צפוי להתנייד בעוד שנה). במצב הקוגניטיבי שלו, משמע יש להתחשב עד כמה הוא תלוי באדם נוסף שייכנס עמו למרחב הפרטי. האם קיימת היסטוריה של נפילות, ומהו כוח הסיבולת וכמובן שיש להתחשב באיכות חוש השמיעה והראייה. לאחר שמבינים היטב את מצבו של ההורה, מוטב לעבור לבחון את מצבו הנוכחי של חדר השירותים, אם מבחינת הגודל של מפתן הכניסה, אם מבחינת הטקסטורה של המרצפות ואם מבחינת האביזרים הקיימים, כך שבהתאם לממצאים רצוי לערוך שינויים ולרכוש אביזרים לנכים שאינם משתלטים על העיצוב, אך שכן מעניקים מענה פרקטי חשוב.

כיוונים שרצוי לאמץ

  • מוטב שהכניסה למתקן הרחצה תהיה בגובה הרצפה, כך שגם יתאפשר להיכנס באמצעות כיסא גלגלים וגם מונעים מקרה של מעידה.
  • הריצוף צריך להיות בעל מקדם חיכוך – מונע החלקה.
  • רצוי לשקול התקנה של ונטה שמזרימה החוצה את האדים – בכדי להקל על המבוגר את הראייה.
  • תוספת של מאחזים ליד חיונית בשלושה מקומות: במתקן הרחצה עצמו (עדיף באופן מאוזן שמאפשר לשמור על איזון בעת הצורך), באמבטיה במצב מאונך (מקל את פעולת היציאה) ובסמוך לשירותים, כאשר במקרה זה עדיף שהמאחז יותקן באלכסון.
  • בטריטוריה של השירותים מוטב להעניק הגבהה ייעודית ולשקול תוספת של בידה (מסייע לשמור על היגיינה).
  • במקלחת עצמה רצוי לשקול התקנה של כיסא מקלחת מתקפל – מונע מהמבוגר מאמץ מיותר.
  • ליד הכיור מומלץ להתקין מראה מתכווננת, כך שהשליטה תהיה יותר מלאה ופשוטה.
  • אם יש צורך, מוטב להתקין מתקן לגליל נייר (מפשט את הפעולה).
  • המפתח של דלת הכניסה צריך להיות מותאם להתניידות עם כיסא גלגלים והדלת עצמה צריכה להיפתח כלפי חוץ, כך שתמיד יתאפשר לפתוח את הדלת, גם אם המבוגר מעד בפנים וחוסם בגופו את הכניסה.

התחשבות בטיחות ורגישות

לסיכום נציין שאנשים מבוגרים זקוקים למספר התאמות וטוב לדעת שהפתרונות בהחלט קיימים. כמו כן, חשוב להשקיע במוצרים בעלי נראות נעימה, כך שההורה לא יביט מסביב ויחוש מוגבלות, אלא יביט מסביב ויחוש מוגן. לבסוף נציין שתמיד מוטב לדבר עם ההורה ולשאול מה מפריע לו, כך שהוא גם יחוש מעורב וגם ייתן נקודות חשובות להתייחסות.