תמ"א 38: הפרויקט שיהפוך מבנה ישן ומתפורר למודרני וחדש

במאמר הבא נסביר מה זה פרויקט תמ"א 38, למה חשוב לבצע אותו, מה היתרונות שלו ומה צריך לעשות על מנת לצאת לדרך.

כל המידע על תמ"א 38 באתר מגדילים

מיד נסביר מה זה תמ"א 38 ומה היתרונות שלה, אך לפני הכל חשוב לנו שתכירו את אתר מגדילים, ששם תוכלו למצוא נושאים מעניינים שקשורים בתמ"א 38. מגדילים הוא הפורטל הישראלי להתחדשות עירונית, באתר תוכלו למצוא את כל המדריכים בנושא רגע לפני שיוצאים לדרך, את החדשות החמות בתחום ועוד מגוון רחב של תחומים שקשורים בצורה כזו או אחרת לתמ"א 38.

מה זה תמ"א 38?

תמ"א 38, תכנית מתאר ארצית, היא תכנית ממשלתית שהמטרה שלה היא לחזק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה שעשויות לפקוד את מדינת ישראל. התכנית עצמה אושרה בשנת 2005 והיא מתייחסת בעיקרה לבניינים שקיבלו היתר בנייה לפני שנת 1980. התכנית מתמקדת בבניינים אלה מכיוון שהיא יוצאת מנקודת הנחה שהם לא נבנו תחת ההנחיות המחמירות של תקן 413, תקן שכל מטרתו היא לקבוע סטנדרט בנייה שיבטיח את עמידותם של בניינים בפני רעידת אדמה והנזקים שהיא עשויה לגרום, הן ברכוש והן בנפש.

למה חשוב לבצע תמ"א 38?

מדינת ישראל ממוקמת באזור רגיש מאד שנקרא השבר הסורי אפריקני. זה אומר שהיא נמצאת בסיכון גבוה מאד לרעידות אדמה ואם תשאלו את המומחים שעוסקים בדבר, השאלה היא לא אם תהיה רעידת אדמה, אלא מתי. הסיכון הגבוה ביותר נמצא באזורים המזרחיים יותר של המדינה, כמו למשל ים המלח, הערבה, הבקעה ועוד. זו בדיוק הסיבה שבגינה העיר טבריה נמצאת תחת זכוכית מגדלת של המדינה.

 

 

מה היתרון של תמ"א 38?

אחד היתרונות המשמעותיים של פרויקט תמ"א 38 בא לידי ביטוי שהוא הופך כל מבנה ישן ומתפורר למודרני וחדש. במהלך הפרויקט הקבלן המבצע לא רק מחזק את הבניין על מנת שיוכל לעמוד בפני רעידת אדמה, אלא משדרג אותו באופן משמעותי מאד. בתוך כך, בניין שעבר תמ"א נראה כמו בניין חדש לחלוטין.

בין השאר אנחנו מדברים פה על תוספות בנייה שונות כחלק מתמ"א 38, כמו למשל הוספה של מרפסת, חניון משותף לכלל הדיירים בבניין, שטח ציבורי בחזית הבניין עם גינה מעוצבת ועוד. בתוך כך, תמ"א 38 הוא פרויקט חשוב מאד שמשדרג לא רק את הבניין שעובר אותו, כי אם אזורים ושכונות שלמות שמקבלות פנים חדשות לאחר סיום הפרויקט.

איך מתחילים תמ"א 38?

על מנת להתחיל פרויקט של תמ"א 38 תצטרכו להשיג הסכמה של הדיירים בבניין. אנחנו מדברים פה על רוב של 67% וזה לא פשוט בכלל. תמ"א 38 הוא פרויקט שמייצא לא מעט רעש, לכלוך ואי נוחות. אם תחשבו על האוכלוסייה המבוגרת שגרה בבניין, לעיתים יהיה קשה מאד לשכנע אותה למרות כל היתרונות של הפרויקט.

בנוסף, עליכם לשכור את שירותיו של עורך דין שילווה אתכם למשך הפרויקט וידאג לייצג את האינטרסים שלכם מול הדיירים. במקביל היזם שמעוניין לבצע את הפרויקט צריך לבחון את ההיתכנות הכלכלית שלו על פי מגוון רחב של פרמטרים. במידה וגם הדיירים מביעים עניין בביצוע הפרויקט וכך גם הקבלן, מתאמים פגישה ראשונים בין הצדדים.

בשלב הבא היזם יוצא לעבודת תכנון ועליו להציג בסופה את התכנית של הפרויקט לדיירים ולעורך הדין. במידה והתכנית מקובלת על כל הצדדים, בשלב הבא חותמים על הסכם עבודה ומתחילים את הפרויקט.

לסיכום

אין ספק שתמ"א 38 הוא פרויקט חשוב מאד ומעבר למטרתו שהעיקרית, שהיא הגנה בפני רעידות אדמה, הוא גם משדרג את חזית המבנה ואת החיים בו.